Objawy rwy kulszowej

Przyczyny i objawy występowania rwy kulszowej

Rwa kulszowa to dolegliwość, która może niestety dopaść każdego z nas. Warto więc zapoznać się z przyczynami schorzenia, jak również głównymi objawami, jakie wskazują, iż mamy do czynienia z rwą kulszową.

Rwa kulszowa objawia się bólem, mrowieniem, drętwieniem, a nawet trudnościami podczas ruchu miednicą. Atakuje głównie osoby w wieku 30 – 50 lat i starsze. Najbardziej pospolitą przyczyną rwy jest zwyrodnienie kręgosłupa, zmiany w chrząstkach międzykręgowych i związane z nimi wypadnięcie jądra miażdżystego lub dyskopatia w okolicy lędźwiowej. Rwa kulszowa objawowa może być też wywołana m.in. przerzutami nowotworowymi do kręgów, gruźlicą kręgów czy nowotworami wewnątrz kanału kręgowego.

Właściwie, mówiąc ogólnie, przyczyną może być wszystko, co może podrażniać nerwy. Dlatego też bardzo niebezpieczne są różnego rodzaju stany zapalne w naszym organizmie, powikłania na przykład pogrypowe, niektóre choroby zakaźne, niedobory witamin, głównie pokaźny deficyt witaminy B, poważne zmiany nowotworowe jak i te cukrzycowe. Zazwyczaj do częstych objawów tej właśnie choroby zaliczamy bardzo nieprzyjemny zespół zaburzeń czucia w nodze czy dyskomfortowe mrowienie części nogi. Większość osób opisuje ból jako głęboki i silny, który rozpoczyna się z jednej strony pleców u dołu, a następnie przenosi się na pośladek i nogę. Niektórzy odczuwają go silniej, gdy siedzą czy stoją przez dłuższy czas.

Wiele rzeczy może jeszcze nasilać ból: kaszel, kichanie, zginanie się, a nawet śmiech. Podczas takiej właśnie choroby częściowo może zaniknąć też odruch kolanowy jak również i skokowy. Natomiast jedne z bardzo skrajnych przypadków powodują częściowe utraty władzy w całej kończynie dolnej, jak też w jej większości. Jak to określają pacjenci przechodzący tę bolesną chorobę, zaburzenia przebiegają zwykle pasami, czyli na danym fragmencie, można powiedzieć prostokątnym odcinku ciała.

Zwykle całość objawów tej choroby występujących w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od mocy schodzenia, sprowadza się bardzo często do bólu miejscowego albo promieniującego, w miejscu gdzie rwa ma swoje główne ognisko zapalne. Pacjenci zazwyczaj często uskarżają się szczególnie na uciążliwy ból oraz mrowienie, które kojarzy się z niebywałym dyskomfortem fizycznym, a często nawet i psychicznym. Wyjściem z patowej sytuacji jest zdecydowane leczenie schorzenia, które z czasem powoduje coraz większą poprawę stanu zdrowia pacjenta, ustanie mrowienia oraz zminimalizowanie bólu, aż do jego zupełnego zaniku, co kończy chorobę oraz jej leczenie.

Comments are closed.