Rwa kulszowa ćwiczenia

Ćwiczenia rozciągające dla osób cierpiących na rwę kulszową

Nerwy kulszowe wychodzą z dolnej części kręgosłupa i biegną w dół każdej nogi. Zapalenie lub uszkodzenie tych korzeni nerwowych może powodować ból, drętwienie i osłabienie znane jako rwa kulszowa. Wypoczynek podczas pierwszego i drugiego dnia po tym jak pojawi się taki ból jest bardzo korzystny. Jednakże po wstępnym okresie odpoczynku w łóżku, zalecane jest zadbanie o wzmocnienie odpowiednich mięśni poprzez ćwiczenia, co może przyspieszyć procesy leczenia i zapobiec nawrotom choroby.

Przede wszystkim ulgę w bólu dolnej części pleców, pośladków i nóg dają ćwiczenia rozciągające. Zawsze zaczynaj ćwiczenia powoli i stopniowo wykonuj więcej powtórzeń na przestrzeni kilku dni lub tygodni. Kontynuowanie treningu nawet po ustąpienia objawów pomoże zapobiec nawrotom bólu, pod warunkiem, że twoja rwa kulszowa nie jest spowodowana przez problem strukturalny, taki jak np. zwężenie kanału kręgowego.

Oto kilka ćwiczeń dla osób cierpiących na rwę kulszową, które możesz wypróbować:

ćwiczenia rozciągające dla cierpiący na rwę kulszowąĆwiczenie rozciągające nr 1:
Usiądź na podłodze lub macie, zdrową nogę wyciągając przed siebie. Chwyć kostkę nogi bolącej i pociągnij do siebie. Przytrzymaj przez pięć sekund i puść. Zacznij od pięciu powtórzeń przez pierwszych kilka dni, a następnie stopniowo zwiększaj do dziesięciu.

Ćwiczenie rozciągające nr 2:
Oprzyj się na rękach i kolanach na podłodze lub macie. Wygnij plecy w kierunku sufitu. Wytrzymaj w tej postawie przez dziesięć sekund i powtórz pięć razy. Stopniowo dojdź do dziesięciu powtórzeń wydłużając ich czas do 15 sekund.

Ćwiczenie rozciągające nr 3:
Stań twarzą do ściany i oprzyj na niej dłonie na wysokości ramion. Zrób krok w tył jedną nogą i staraj się naciągać pięty w dół. Plecy powinny być wyprostowane. Wytrzymaj w tej pozie przez pięć sekund. Powtórz po pięć razy dla każdej nogi.

Ćwiczenie rozciągające nr 4:
Połóż się płasko na plecach. Gdy jesteś na plecach, unieś prawą nogę i umieść ją na lewym kolanie (prawa kostka spoczywa na lewym kolanie). Sięgnij prawą ręką między nogami i obejmij nią swoje lewe kolano. Teraz wyciągnij prawą rękę na zewnątrz, wokół lewego kolana i obejmij swoje lewe kolano. Twoje obie dłonie obejmują teraz razem lewe kolano. Obiema rękoma pociągnij lewe kolano w kierunku klatki piersiowej. Powtórz ćwiczenie tak samo z prawym kolanem.
Możesz to ostatnie ćwiczenie rozciągające zmodyfikować, aby uczynić go bardziej skutecznym: połóż się płasko na plecach, kładąc prawą nogę na lewym kolanie. Tym razem – przesuń prawą nogę tak, aby prawe kolano znajdowało się nad lewym kolanem. To wygląda jak krzyżowanie nóg na leżąco. Obejmij swoje lewe kolano obiema rękoma i pociągnij.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń rozciągających – pamiętaj, że nawet jeśli one Ci pomagają (a z pewnością będą!) – to łagodzisz ból tylko tymczasowo i nie leczysz przyczyny Twojej dolegliwości. Aby osiągnąć efekt trwałego wyleczenia rwy kulszowej, należy zidentyfikować jej przyczynę oraz wzmocnić słabe mięśnie. Jeśli Twój poziom bólu powróci znowu do poprzedniego stanu, porozmawiaj z lekarzem o ćwiczeniach wzmacniających kręgosłup. Skupienie się na ćwiczeniach głęboko położonych partii mięśni, które kontrolują ruch tułowia jest dobrym środkiem zapobiegawczym w przypadku kulszowego uszkodzenia nerwów.

Comments are closed.